Yaşam

20 Yıldır Fight Club’ı İzlemeyen Yönetmen David Fincher’dan Samimi İtiraflar

İlgimizi her zaman en üst seviyede tutan sarsıcı bir klasik olan ‘Dövüş Kulübü’, bazılarımızın hayata bakış açısını değiştiren, bazılarının ise niyet ufkunu genişleten bir başyapıt. Ancak sinemanın yönetmeni bu karanlık ve çarpıcı eseri 20 yıl boyunca izlemeyi reddetti. Yönetmenin bu uzun soluklu seçiminin ardındaki samimi itirafları gelin hep birlikte keşfedelim. ?

Kaynak: bir

Chuck Palahniuk’un 1996 yılında yayınlanan aynı isimli romanından uyarlanan “Dövüş Kulübü” filmi 1999 yılında gösterime girmiştir.

Film, tüketim toplumuna, erkek kimliğine ve çağdaş yaşamın monotonluğuna eleştirel bir bakış sunuyor.

Filmin yönetmenliğini ise “Se7en” ve “The Social Network” gibi başarılı yapımların arkasında yer alan David Fincher üstlendi.

Ancak Fincher, vizyona girdikten 24 yıl sonra filmle ilgili samimi itiraflarda bulundu.

20 yıldır film izlemediğini belirten Fincher, eski filmlerine dönüp bakmanın kendisine çekici gelmediğini belirtti.

Yönetmen bu duyguyu şöyle tanımladı: “Sanki ilkokul fotoğraflarınıza bakıyormuşsunuz. Evet ben de oradaydım.” Bunu şu şekilde ifade etti.

Öte yandan romanın yazarı Chuck Palahniuk da sinemaya dair farklı bir detayı paylaştı.

Palahniuk, filmdeki ‘saatli bomba’ geri sayım sahnesinden memnun olmadığını belirtti. Bu sahnenin senarist Jim Uhls tarafından filmi daha etkileyici kılmak amacıyla eklendiği öğrenildi.

Yıllar geçtikçe etkisi artan Fight Club’ın büyük hayran kitlesi, yönetmeninin aksine filmi tekrar tekrar izlemekten keyif alıyor.

Tüketim toplumunu eleştiren ve kara mizah unsurları barındıran sinema, Brad Pitt ve Edward Norton gibi yıldız oyuncuların başarılı performanslarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu