Yaşam

3 bin 500 yaşındaki Maraş fili koruma altına alındı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılardan şehrin simgesi haline gelen 3 bin 500 yıllık fil fosili ile Germanicia Antik Kenti’nin erken Bizans dönemine ait taban mozaikleri zarar görmeden kurtuldu.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Müdürü Safinaz Acıpayam, şiddetli sarsıntının ardından evden çıktıktan sonra çalışanlarla birlikte müzenin durumunu incelemeye geldiklerini söyledi.

Müzenin yıkılma ihtimalini düşünmenin bile kendilerini üzdüğünü vurgulayan Acıpayam, müzeye geldiklerinde binada herhangi bir hasar olmadığını gördüklerini söyledi.

Üzgünüm, “Müzeye varır varmaz hemen eserlerin olduğu bölüme gittik. Hiçbir eserimizin herhangi bir şekilde kırılmadığını, zarar görmediğini gördük. Bu da bizi tabii ki mutlu etti.”söz konusu.

bakanlıktan destek

Acıpayam, depremin ilk anından itibaren Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, ilgili daire başkanları, çok sayıda müze müdürü ve uzmanı, teknik ve koruma güvenliği personelinin görev yaptığını bildirdi. müzeye gelerek onlara destek oldu. söz.

Güvenli bölgeye taşındı

SEritilen eserlerin tek tek paketlenip müzenin aslına uygun alanına götürüldüğünü anlatan Acıpayam, bunların ortasında nesli tükenmiş 3 bin 500 yıllık Maraş filine ait iskelet kalıntılarının bulunduğunu söyledi. Gavur Gölü bölgesinde, iskeleti oluşturan kemiklerin uzman restoratörler tarafından tek tek paketlenip taşındığı öğrenildi.

baskalehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu