Haber

ABD seçimleri: İki aday çizer, kazananı zar belirler

ABD’nin Wisconsin eyaletinde, ABD’nin bir kasabasında köy meclisi başkanlığı için yarışan iki adayın eşit sayıda oy almasının ardından kazanan aday zar atılarak belirlendi.

BBC’den Jason Armesto’nun haberine göre Wisconsin’de Sister Bay Village Meclis Başkanlığı için yapılan seçimde adaylar Rob Zoschke ve Nate Bell 256 oy aldı. Köy seçim görevlisi Heidi Teich adaylara, eyalet seçim yasalarına göre kazananın bir şans oyunuyla belirleneceğini bildirdi. Ardından kazananı belirlemek için zarlar atıldı ve zarları 6-2 atan Bell, rakibi Zoschke’ye karşı başkanlığı kazandı.

DİĞER YOLLAR: ÇÖP ALMAK, PARA-İLERİ…

Beraberlik halinde seçimlerde yarışan adayların seçim kurulu nezdinde başvurabilecekleri başka prosedürleri de bulunuyordu. Bunlar arasında şapkadan bir isim çizmek, bir deste kart kesmek, çöp çekmek ve yazı tura atmak yer alıyordu.

Alternatifleri değerlendiren seçim kurulu ‘en adil’ yöntemin zar atmak olduğuna karar verdi. Akabinde adayların zar atma işlemine bizzat katılamaması nedeniyle seçim kurulunun iki üyesi Zoom üzerinden adayların isimlerine zar attı ve kazanan belirlendi.

Seçim görevlisi Teich, “Olanlar çok dikkat çekti çünkü alışılmadık bir durum değil. Nihai kararı vermek için çocuk oyunu oynamak benzersiz bir durum. Burada bu kadar dikkat çekeceğimizi hiç düşünmemiştim” dedi.

Kanada’nın sonlarına doğru 1.160 nüfusa sahip Sister Bay köyünde Köy Konseyi Başkanlığı seçiminde 78 seçmen hiçbir adaya oy vermedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu