Haber

ABD’de Kovid-19 döneminde uzaktan çalışma nedeniyle doğum oranları yüzde 6,2 arttı

ABD’de Kovid-19 salgını döneminde uzaktan çalışma nedeniyle doğurganlık oranlarının 2015-2019 yıllarına kıyasla yüzde 6,2 arttığı belirtildi.

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu tarafından, “Kovid-19 Bebek Tümseği: Pandemi döneminde ABD’de doğurganlık oranlarında beklenmeyen artış” başlıklı bir çalışma yayınlandı.

Çalışmada, ABD’li annelerin doğurganlık oranının 2015-2019’a nazaran Kovid-19 devrinde uzaktan çalışma nedeniyle yüzde 6,2 arttığına dikkat çekildi.

Çalışmada ayrıyeten, doğum oranlarındaki artışın, birinci defa anne olanlarda ve üniversite mezunu bayanlarda daha besbelli olduğu, daha az eğitimli bayanlarda ise azalma görüldüğü kaydedildi.

Çalışmayı gerçekleştiren ekonomistler, uzaktan çalışmanın ebeveynlere hamilelik ve çocuk büyütme sürecinde daha fazla vakit ve esneklik sağladığına vurgu yaparak, bunun daha varlıklı ülkelerde görülen doğum oranlarındaki düşüş sıkıntısına uzun vadede bir tahlil olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de Kovid-19 salgınında yabancı uyruklu kadın doğumları azaldı

Çalışmada, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından 2021’de yayınlanan datalarda görülen doğurganlık oranlarındaki düşüşün ise ABD’ye doğum için gelen yabancı uyruklu kadınlardan kaynakladığına işaret edildi.

Kovid-19 salgını nedeniyle ABD’ye seyahatleri engellenen yabancı asıllı bayanların 2020-2021 yıllarında 2019’a kıyasla yaklaşık 91 bin daha az doğum ile yüzde 5,2 oranında azaldığı tespit edildi.

Çalışmada, 2019’da yabancı asıllı bayanların doğum oranlarının ABD’deki tüm doğumların yüzde 23’ünü oluşturduğuna dikkat çekilerek, 2020 ve 2021’de ABD’de Çinli bayanlarda doğum oranlarında yüzde 60, Latin Amerika’dan gelen bayanlarda da yüzde 17 düşüş görüldüğünün altı çizildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu