Ekonomi

ABD’de Tüketici Güveni Ekim’de Düştü

YENİ ABD’de Michigan Üniversitesi’nin ölçtüğü tüketici güven endeksi ekim ayında yukarı yönlü revize edilerek 63,8’e yükseldi.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırlanan Ekim ayı nihai tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre tüketici güveni Ekim’de geçen aya göre 4,1 puan azalarak 63,8’e geriledi. Söz konusu veriler yukarı yönlü revize edilirken Ekim ayının öncü verisi 63 olarak açıklandı. Tüketici güven endeksi ise Eylül ayında 67,9 olarak kaydedildi.

Amerikalıların mevcut finansal duruma ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi Ekim ayında aylık 0,5 puan azalarak 70,6’ya geriledi. Tüketicilerin uzun vadeli tahminlerini yansıtan tüketici beklenti endeksi ise aynı dönemde 6,5 puan azalarak 59,3 oldu.

Enflasyon beklentileri arttı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Müdürü Joanne Hsu, tüketici güveninin bu ay yüzde 6 oranında azaldığını, bunun enflasyona ilişkin süregelen endişeleri ve yurt içi ve yurt dışından gelen olumsuz haberlerin etkilerini yansıttığını belirtti.

Hsu, tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin Ekim ayında yüzde 3,2’den yüzde 4,2’ye yükseldiğini belirterek, bunun Mayıs ayından bu yana en yüksek fiyat olduğunu kaydetti.

Hsu, tüketicilerin uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 2,8’den yüzde 3’e yükseldiğini belirtti.

evcilerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu