Teknoloji

Akıllı Telefonların Alkollü Olup Olmadığınızı Anlayabildiği Keşfedildi

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, akıllı telefonların ses kalıplarını analiz ederek bir kişinin sarhoş olup olmadığını %98 doğrulukla belirleyebildiğini gösterdi. Araştırma bu tespiti ses tonu ve kalıplarındaki değişiklikleri kullanarak yapabilir. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, akıllı telefonların ses analizi yoluyla bir kişinin sarhoş olup olmadığını %98 doğrulukla tespit edebildiğini keşfetti.

Bu çalışma, 21 yaş üstü 18 katılımcının ses kalıplarının sensörlerle analiz edilmesine dayanmaktadır.

Katılımcılara vücut ağırlıklarına göre alkol verilerek bir saat içinde tüketmeleri istendi ve ardından 7 saat boyunca her saat başı yüksek sesle okudukları tekerlemeler akıllı telefonlarına kaydedildi.

Alkol almadan önce ve sonra nefesteki alkol düzeyleri ölçülen katılımcıların tekerlemeleri frekans, perde gibi ses parametreleri açısından incelendi.

Araştırmacılar, ses analizi sonuçlarını nefesteki alkol düzeyleriyle karşılaştırarak benzerlikleri gözlemledi ve dengeli bilgiler keşfetti.

Acil tıp doçenti Brian Suffoletto, çalışmanın sonuçlarından etkilendiğini söyledi ve daha fazla araştırmanın değerini vurguladı.

Bu bulguların alkollü araç kullanma ve benzeri durumlardan kaynaklanan yaralanma ve ölümlerin sayısının azaltılmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

Suffoletto, modelin üstün doğruluğunun sinyal işleme, akustik analiz ve makine toplama gibi alanlardaki ilerlemelerden kaynaklandığını belirtti.

Bu çalışmayla gelecekte alkol kullanımını tespit etmek için daha analitik yöntemlere sahip olabiliriz.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu