Haber

Almanya’da Tunç Çağı’na ait kılıç bulundu

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki arkeologlar, Donau-Ries Bölgesi’nde yaptıkları kazılarda Tunç Çağı’na ait bir kılıç buldular.

Bavyera Anıtları Koruma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Nördlingen kentindeki kazı çalışmalarında 3 bin yıllık ve parlaklığını neredeyse koruyan bronz bir kılıç ortaya çıkarıldı.

Sekizgen kabzası tamamen bronz olan kılıcın MÖ 14. yüzyıldan kalma olduğu sanılmaktadır.

Arkeologlar, bir erkek, bir kadın ve bir gencin art arda gömüldüğü ve çok sayıda ölü ikramının bulunduğu mezardan kılıcı gün ışığına çıkardı. Aynı mezara gömülen üç kişinin akraba olup olmadığı bilinmiyor.

Sekizgen kılıçların üretimi zahmetli olmasına ve üzerlerinde herhangi bir darbe izi bulunmamasına rağmen kılıcın gerçek bir silah olarak kullanıldığına inanılmaktadır.

Bavyera Sanat Eserlerini Koruma Uzmanı Prof. Mathias Pfeil, arkeologların bu keşfi daha güzel bir biçimde sınıflandırabilmeleri için kılıç ve ölülerin incelenmesi gerektiğini belirtti.

Kılıcın bugüne kadar bu haliyle muhafaza edilmesinin olağanüstü bir durum olduğuna işaret eden Pfeil, “Bu şekilde keşifler çok nadir oluyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

baskale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu