Haber

Bakanlık ‘Huggy Wuggy’ oyuncaklarını inceledi, 2 ürünü yasakladı

ANKARA – Ticaret Bakanlığı, “Huggy Wuggy” görüntü oyun karakterinin oyuncaklarına dair inceleme başlattı. Karakterin “Çocuklar üzerinde olumsuz etkiler sebebiyle” gündeme geldiğini belirten Bakanlık, “Huggy Wuggy” karakterinin oyuncaklarına yönelik kontrollerde riskli olduğu bedellendirilen eserlerden numune aldı.

Yapılan testler sonucunda “Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği” gerekliliklerini 2 eserin karşılamadığını tespit eden Bakanlık, eserlerin piyasaya arzının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılması emeliyle duyuru yapılması kararı aldı. Öte yandan Bakanlık kelam konusu oyuncağı piyasaya arz eden firmalara toplam 123 bin 600 TL idari para cezası kesti.

BAKANLIKTAN OYUNCAK UYARISI

Konuya ait açıklamasında çocuklar için satın alınacak oyuncaklara dair ihtarlarını da sıralayan Ticaret Bakanlığı, “CE işareti bulunan ürünlerin satın alınması, ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmasına dikkat edilmesi, uyarıların mutlaka okunması ve titizlikle uygulanması, çocuğun yaşına uygun ürünlerin satın alınması, 3 yaş altı oyuncak satın alırken oyuncaklarda keskin kenarların, sivri uçların, küçük parçaların ve küçük topların bulunmamasına dikkat edilmesi oyuncaklardan kaynaklanabilecek risklerden çocukların korunması için önem taşımaktadır” dedi.

İTALYA’DA OYUNCAK YASAKLANMIŞTI

‘Poppy playtime’ oyununda dijital bir karakter olan ‘Huggy Wuggy’, İtalya’da 6 yaşındaki bir çocuğun 3 yaşındaki bir çocuğu oyundan etkilenip boğmaya kalkması ile yasaklanmıştı. Oyuncağın “şiddeti” çağrıştırdığı gerekçesiyle Türkiye’de de öğretmenlerin velilere alınmaması istikametinde teklifleri olmuştu. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu