Yaşam

Bitkisel Süt Alternatifleri “Süt” Olarak Değerlendirilebilir!

Çeşitli otoriteler, bir süredir insanlık tarihinin en sağlıklı içeceklerinin ortasında” süt” ve İlaç İdaresi (FDA) hakkında bir tartışma içindeler, bitkisel alternatifler de süt olarak değerlendirilebilir.ilan edildi.

Konuyu biraz daha basit anlatalım. Yıllardır ülkemizde süt olarak kabul edip tükettiklerimiz, inek gibi memelilerden Elde edilen. Ancak “badem sütü”, “soya sütü” gibi piyasaya sürülen eserler de var. FDA’nın duyurusunun odaklandığı şey tam olarak budur. İs, inekten elde edilenle bademden elde edilenin aynısıdır. tıpkı “süt” gibiadlandırılabilir.

Yapılan araştırmalara göre insanlar doğal süt ile bitkisel süt alternatiflerinin farkını biliyor.

FDA tarafından yapılan açıklamalarda, yıllardır devam eden araştırmaların yürütüldüğü belirtildi. Bu çalışmalardan bazıları sıradan insanlarla anket şeklinde yapılmıştır. Konuşma konusunda yapılan araştırmaya göre, insanlar yüzde 75 Bunların çok önemli bir kısmı hayvansal süt ile bitkisel sütü kolaylıkla ayırt edebilir. Yüzde 10’luk bir kesim ise her iki içeceğin de aynı içeriğe sahip olduğunu düşündü. Budur araştırmaya güvenmekFDA, bitki bazlı süt alternatiflerinin de süt olarak satılabileceğini belirtmektedir.

Şirketlerden gerçek süt ile bitki bazlı süt arasındaki farkı anlatan etiketler oluşturmaları isteniyor

FDA’nın hazırladığı tavsiye raporunda, doğal süt ile bitkisel sütü ayırt edemeyen tüketiciler için. etiketler oluşturulabilir belirtilmiştir. FDA’ya göre süt üreten firmalar, ürün üzerinde oluşturacakları etiketlerde ürünün inek sütü mü yoksa bitkisel süt mü olduğunu yazacak. Ayrıca inek, soya, badem veya hindistancevizi sütü için. besin değeri gösteren Etiketlerin oluşturulduğu söylenir. FDA’ya göre, bu etiketler konuya aşina olmayan insanlara yardımcı olacaktır.

ABD’de resmiyet kazanırsa diğer ülkelere de sıçrayabilir!

FDA tarafından hazırlanan raporun Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak kabul edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor. emin değil . Ancak bu karar bir gün resmiyet kazanırsa birçok ülke için referans olacaktır. O ülkelerden örnek kararlar almak, özellikle yurt dışında yaşayan Türkler için değerli bir sorun haline gelebilir. Peki bu karar Türkiye’de bir gün gündeme gelecek mi? Kısa ve orta vadede, görünüşte imkansızUzun vadede Türkiye’de durum gündeme gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu