Haber

Bursa’da içme suyuna milyon dolarlık emniyet valfi

BURSA (İGFA) –Bursa Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en değerli gündem maddesi haline gelen Bursa’yı kuraklığa daha dayanıklı hale getirmek için yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Doğancı ve Nilüfer Barajları ile kaynaklarından temin ettiği içme suyunu en verimli şekilde kullanan, kayıp ve kaçak kullanımla mücadelede yüzde 20’lik bir oranla Türkiye lideri olan Büyükşehir Belediyesi, Bursalıları da yalnız bırakmadı. kuraklık tehdidi beklentisiyle açılan 155 derin kuyu sayesinde bir gün bile susuz kaldı.

Zorunlu durumlarda devreye alınan kuyu sularındaki bulanıklığın giderilmesi için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, yer altı yapmak için yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla Vakıf Mahallesi’ne Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi kazandırdı. sular ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne uygundur. Derin kuyulardan gelecek suyu şebeke suyu kalitesine getirecek olan tesis günlük 43 bin 200 metreküp kapasiteye sahip ve yaklaşık 300 bin kişiye hizmet verecek.

ÖNCELİĞİMİZ BARAJ SUYU

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 85’inin Doğancı ve Nilüfer barajlarından, yüzde 15’inin ise Uludağ kaynaklarından karşılandığını söyledi. 155’e çıkardıkları derin kuyularla yazın kuraklığa çözüm ürettiklerini hatırlatan Lider Aktaş, söz konusu kuyuların yıllık 55 milyon metreküp kapasiteye sahip olduğunu ancak önceliklerinin içme suyu ihtiyacının tamamını karşılamak olduğunu vurguladı. barajlardan.

Aktaş, sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temininin yanı sıra atık suların insan ve çevre sağlığını tehdit etmeyecek şekilde arıtılması ve doğal ortama bırakılması için altyapı çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın ise AK Parti öncesi hükümetlerde böyle bir tesisin 5 yıllık bir uygulama gibi göründüğünü belirterek, dünyaya örnek belediyecilik çalışmalarının kesintisiz devam edeceğini söyledi. .

Konuşmaların ardından Önder Aktaş ve protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek tesiste arıtılan suyu içti.

karamurselajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu