Haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “En çevre dostu Akdeniz kenti”ni seçecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, en etraf dostu Akdeniz kentine, İstanbul Etraf Dostu Kentler Mükafatı verilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, İstanbul Etraf Dostu Kentler Ödülü’ne ilişkin sosyal medya hesabından, “En çevre dostu Akdeniz kentini seçiyoruz. Bakanlığımızca düzenlenen, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin belde, ilçe, vilayet ve büyükşehir belediyelerinin başvurabileceği İstanbul Etraf Dostu Kentler Mükafatı için son müracaat tarihi 30 Nisan.” davetinde bulunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından finanse edilen İstanbul Etraf Dostu Kentler Ödülü’nün verilmesinin 2013 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Barselona Sözleşmesi 18. Taraf Ülkeler Toplantısında (COP 18) kararlaştırıldığı ifade edildi.

İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü’nün, Birleşmiş Milletler (BM) Etraf Programı- Akdeniz Aksiyon Planı (UNEP-MAP) kapsamında sağlıklı bir Akdeniz ve kıyı vizyonunun gerçekleştirilmesinde kentlerin ve mahallî idarelerin rollerini ve katkılarını takdir etme davetini yinelediği bildirilen açıklamada, etraf dostu bir Akdeniz kenti, “deniz ile uyumlu, kaynaklarını verimli, adil ve sürdürülebilir kullanan, deniz ve kıyı çevresine ve iklim değişikliğine etkisini azaltan, çevreyi şimdiki ve gelecek nesillerin faydası için yöneten bir kıyı kenti” olarak tanımlandı.

Buna nazaran, Barselona Sözleşmesi’ne taraf olan ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin tamamının katılabileceği İstanbul Etraf Dostu Kentler Mükafatı merasiminin Aralık 2023’te yapılacağı, başvuruların ise 30 Nisan 2023’te sona ereceği bildirildi.

Ödül ile mahallî yetkilileri daha etraf dostu bir geleceğe hakikat ilerlemeye teşvik etmenin, mahallî idarelerin öbür kentlere ilham vermek için rol model olarak hareket etmelerini sağlamanın ve kentlerinde etrafın kalitesi konusunda farkındalık yaratmanın amaçlandığı da aktarıldı.

Açıklamada, 07-10 Aralık 2021’de Antalya’da düzenlenen Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi’nin 22’nci Taraflar Konferansı kapsamında düzenlenen İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından İspanya’nın Malaga Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Gemma del Corral Parra’ya mükafatı takdim ettiği anımsatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu