Haber

Çin’deki Sanayi Kuruluşları 2022’de Gelir Artışı Sonrası, Karlar Düştü

PEKİN, 31 Ocak (Xinhua) — Çin’in Salı günü yayınlanan resmi verileri, ülkenin önde gelen sanayi kuruluşlarının 2022’de gelirlerinde istikrarlı bir büyüme kaydettiğini, ancak beklentileri baskılayan belirli faktörler ve yüksek bir kriter nedeniyle kârlarında düşüş yaşadıklarını gösterdi. .

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS), yıllık temel faaliyet geliri en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,96 milyon $) olan endüstriyel işletmelerin birleşik gelirinin 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 5,9 arttığını bildirdi.

NBS bilgileri, kuruluşların bu dönemdeki toplam kârının bir önceki yıla göre yüzde 4 azalarak 8,4 trilyon yuan olduğunu ortaya koydu.

Kıdemli NBS istatistikçisi Zhu Hong, karlardaki daralmaya rağmen 2022’de kar yapısındaki iyileşmeye vurgu yaptı.

Çelik ve petrol de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki keskin düşüşleri hariç tutan Zhu, 2022’deki genel kâr artışının 5,6’ya yükseldiğini söyledi.

Bu dönemde 41 büyük sektörün 21’inde kâr artışı kaydedildi. Ocak-Kasım döneminde karda artış kaydeden şube sayısı 20 oldu.

Petrol ve gaz işleme segmentinin karı bir önceki yıla göre 1,1 kat artarken, elektrik ve ısı enerjisi üretim ve tedarik branşları ile kömür madenciliği ve yıkama sektörleri sırasıyla yüzde 44,3 ve yüzde 44,3 kar artışı bildirdi.

Zhu, bu dönemde ekipman imalatı ve temel tüketim mallarının öne çıkan sektörler olduğunu söyledi.

Veriler, sürdürülebilir toparlanma ile birlikte ekipman imalat sanayinin toplam karının yıllık bazda yüzde 1,7 arttığını gösterdi. Bölüm, ülkenin toplam endüstriyel kârının üçte birinden fazlasına katkıda bulunarak 2022’de sektöre genel bir ivme kazandırdı.

Öte yandan, Zhu’ya göre, büyüme yanlısı politikalar pazar talebini artırdıkça, temel tüketim malları şirketlerinin kârları da istikrarlı bir şekilde arttı. Canlanan pazar sayesinde alkollü içki, çay ve tütün üreticileri 2022’de kârlarında hızlı büyüme kaydetti.

Çin’in Covid gölgesinden çıkmaya başladığı 2022’de kârlardaki düşüşe rağmen, ülkedeki sanayi kuruluşlarının kârlarını artırmak için doğru yolda olduğuna dair işaretler var.

Salı günü yayınlanan bilgiler, Çin’in imalat sektörü için satın alma yöneticileri endeksinin, başlıca alt endekslerin artmasıyla art arda üç ay süren daralmanın ardından Ocak 2023’te genişleme bölgesine sıçradığını gösterdi.

Ancak Zhu, şirketleri iç ve dış ortamlardaki belirsizliklerin yanı sıra nispeten yüksek maliyetler de dahil olmak üzere uygunsuzluklara karşı uyardı.

Bir sonraki adım olarak Zhu, genel bir yükseliş elde etmek amacıyla sanayi şirketlerini ekonomik ve sosyal kalkınmayı pandemi yanıtıyla daha uygun bir şekilde koordine etmeye, piyasaya olan inancı artırmaya, yerel etkin talebi proaktif olarak genişletmeye ve kâr-toparlama temelini güçlendirmeye davet etti. 2023’te sanayi ekonomisinde…

akcadaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu