Haber

Jaguar çifte cinayet davasında 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

Jaguar çifte cinayet davasında 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

İSTANBUL – Büyükçekmece’de birbirleriyle bağlantılı oldukları iddia edilen Adalet Bike ve Gökhan Denli’nin öldürülmesiyle ilgili 5 sanığın yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Cumhuriyet savcısı, 4 sanığın ‘tasarlayarak örf ve adete dayalı adam öldürme’ suçundan ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Büyükçekmece’de meydana gelen olayda cezaevinden çıkan Mahmut Bike, eşi Adalet Bike’nin başka biriyle ilişkisi olduğunu öğrendi. Mahmut Bisiklet, 21 Haziran 2021’de eşinin akıllı saatinden gelen konumu görünce, eşinin ağabeyi Selahattin Erbek ve kendi ağabeyi Fırat Bisiklet’i de yanına alarak Büyükçekmece’ye gitti. Gökhan Denli’yi eşi Adalet Bike ile parkta gören Mahmut Bisiklet, önce Gökhan Denli’yi bıçakladı, ardından da vurarak öldürdü. Selahattin Erbek, kardeşi Adalet Bisikleti zorla arabaya bindirdi. Adalet Bisiklet, yolda seyir halindeyken araçtan düştü ve Mahmut Bisiklet’in kardeşi Fırat Bisiklet’in kullandığı Jaguar marka araç üzerinden geçti. Olayda Adalet Bisikleti hayatını kaybetti.

Bakırköy 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Mahmut Bisiklet ile tutuksuz sanıklar Fırat Bisiklet ve Furkan Özcan hazır bulundu. Duruşmaya sanık avukatları da katıldı.

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, 21 Haziran 2021 günü gece saat 00.30 sıralarında Büyükçekmece’de Gökhan Kadar isimli kişinin kesici alet sonucu ve 7 ateşli silahla yaralanması sonucu ölü bulunduğunu belirtti. Savcı, bu olaydan hemen sonra Adalet Bike’nin Büyükçekmece D100 Karayolu’nda sürtünmeden kaynaklanan derin kesikler ve sıyrıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Görüşte, merhum Adalet Bike’nin sanık Mahmut Bike ile evli olduğu açıklandı. Mağdur Adalet Bike’nin mağdur Gökhan Denli ile ilişkisinin de olduğu kaydedilen görüşte, olay günü Öznur Erbek, Adalet Bike ve Gökhan Denli’nin buluştuğu, zaman zaman sanık Öznur’un da görüştüğü belirtildi. Mağdurların yanından uzaklaşan Erbek, telefonla konuşarak diğer sanıkları da olay yerine çağırdı. Görüşte, sanıkların olay yerine Jaguar marka bir araç ve başka bir araçla geldikleri, düşünce ve eylem birliği içinde önce Gökhan Denli’nin öldürüldüğü, ardından Adalet Bisiklet ile sanıkların araca, Fırat Bisiklet’e bindiği belirtildi. Jaguar marka aracın sürücü koltuğunda, yolcu koltuğunda ise Furkan Özcan oturuyordu. Merhum Adalet Bisiklet’in Büyükçekmece D100 Karayolu üzerinde seyir halindeyken araçtan atıldığı belirtildi. Görüşte, söz konusu iki mağdur arasındaki duygusal bağ nedeniyle hatanın ahlaki nedenlerle yapıldığı da belirtildi. Savcı, sanıklar Mahmut Bike, Öznur Erbek, Furkan Özcan ve Fırat Bike’nin ‘örf ve adet saikiyle kasten adam öldürme’ suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Öte yandan firari sanık Selahattin Erbek’e ait evrakların ayrıştırılması talep edildi.

Duruşmada ifadesi sorulan Gökhan Denli’nin babası Arap Derece, “Rahmetli oğlumun fiziki yapısı dikkate alındığında onu tek bir kişinin öldürmesi mümkün değil. Olayda silah ve bıçak kullanılması şunu gösteriyor: Eyleme birden fazla kişi katılmıştır. Bu nedenle sanıkların mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını talep ediyorum.”

Sanıklar, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, savunmalarını yapmak için süre talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Mahmut Bike’nin tutukluluğunun devamına karar vererek, sanıklara mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre verdi. Eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşma ertelendi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, 21 Haziran 2021’de Büyükçekmece’de yaşanan olay anlatıldı. İddianamede, güvenlik kamerası görüntüleri ve tanık ifadeleri dikkate alınarak sanıkların aynı düşünce ve eylemde bulundukları belirtildi. İddianamede Mahmut Bike’nin, mağdur Gökhan Denli’yi bıçak ve tabancayla öldürdüğü belirtildi. İddianamede sanıkların, mağdur Adalet Bisikleti’ni zorla şüpheli Selahattin adına kayıtlı araca bindirdikten sonra E-5 güney yolunun sol şeridine attıkları, maktulün üzerinden geçerek öldürdükleri belirtildi. şüpheli Fırat Bisiklet’in kullandığı Jaguar aracıyla onu yakaladı. Hazırlanan iddianamede Mahmut Bike, Fırat Bike, Öznur Erbek, Selahattin Erbek ve Furkan Özcan hakkında ‘manevi saikle kasten adam öldürme’ suçundan iki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu