Teknoloji

Japonya güneş enerjisini uzayda depolamak ve Dünya’ya göndermek istiyor

Japonya uzay ajansı JAXA , güneş enerjisinin uzaydan transferini mümkün kılmak için yıllardır çaba harcıyor. 2015 yılında ajans Bir elektrikli su ısıtıcısını çalıştırmak için yeterli olan 1,8 kilovatlık gücü 50 metreden uzaktaki bir kablosuz alıcıya başarıyla iletti.Ve şimdi Japonya bu teknolojiyi geliştirmenin peşinde.

2025 gibi erken bir tarihte bir Japon kamu-özel ortaklığı uzaydan güneş enerjisi transferini gerçekleştirmeyi hedefliyor . 2009 yılından bu yana uzay tabanlı güneş enerjisi üzerinde çalışan bir Kyoto Üniversitesi profesörünün liderliğindeki proje, bir dizi küçük uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. Bu uydular topladıkları güneş enerjisini yüzlerce kilometre ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara iletmeye çalışacaklar.

Dünya’ya enerji göndermek için yörüngedeki güneş panellerini ve mikrodalgaları kullanma fikri ilk olarak 1968’de önerildi. O zamandan beri Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birkaç ülke bu fikir için çok fazla zaman ve mali kaynak harcadı. .

Teknolojiyi çekici kılan şey, yörünge güneş dizilerinin potansiyel olarak sınırsız bir yenilenebilir enerji kaynağı temsil etmesidir. Uzayda, güneş panelleri günün herhangi bir saatinde güç toplayabilir ve bulutlar, ürettikleri gücü mikrodalgaları kullanarak ilettikleri için rastgele bir sorun değildir. Ancak Japonya bir dizi yörüngesel güneş dizisini başarılı bir şekilde konuşlandırsa bile, teknoloji şimdilik bilim kurguya yakın görünüyor. Çünkü güncel teknolojilerle 1 gigawatt güç üretebilen bir seriyi üretmek yaklaşık 7 milyar dolara mal oluyor. Bu güç ölçüsü, bir nükleer reaktörün çıkış gücüne yakındır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu