Haber

Libya Devlet Yüksek Konseyinden, Lockerbie davasının yeniden gündeme getirilmesine tepki

Libya Devlet Yüksek Kurulu, 1988’de İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde, bomba yerleştirilen yolcu uçağının patlatılması davasının yine gündeme getirilmesine reaksiyon gösterdi.

Libya mahallî basınında, ABD Adalet Bakanlığı tarafından Lockerbie faciasının bombacısı olduğu tez edilen Ebu Agila Muhammed Mesut’un başkent Trablus’taki meskeninde ortadan kaybolduğu istikametindeki haberler çıkmasının akabinde Kurul tarafından açıklama yapıldı.

Lockerbie davasının, ABD ile Libya ortasında 14 Ağustos 2008’de yapılan anlaşma gereğince siyasi ve hukuki açıdan tamamen kapandığı belirtilen açıklamada, bazı yerel makamların bu dosyayı yeniden açmasının reddedildiği ve bunun Libya aleyhinde doğuracağı sonuçların kabul edilmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, “saçmalık” olarak nitelendirilen bu durum karşısında Temsilciler Meclisi, Başkanlık Konseyi ve başsavcı, Libya Devlet Yüksek Konseyi ile dayanışmaya çağrılırken, emniyet güçlerinin de Mesut’un neden ortadan kaybolduğunu aydınlatması istendi.

Lockerbie faciası

Libyalı casus Abdülbasit El Megrahi, 21 Aralık 1988’de, Frankfurt’tan Detroit’e gitmek üzere havalanan Pan Amerikan Hava Yollarına ait uçağa bomba yerleştirmişti. Uçak, İskoçya’nın Lockerbie kasabasının üzerinde infilak etmiş, olayda 270 kişi hayatını kaybetmişti.

Lockerbie faciasında mahkum edilen tek kişi olan El Megrahi, 2009 yılında İskoçya tarafından kanser hastası olduğu ve üç ay ömrü kaldığı gerekçesiyle hür bırakılmıştı. Lockerbie faciasıyla ilişkili tek hükümlü El Megrahi hür bırakılmasının akabinde ülkesine dönmüş, 2012 yılında da hayatını kaybetmişti.

Eski Libya önderi Muammer Kaddafi, 2008 yılında Libya’nın Lockerbie faciasıyla ilgili sorumluluğunu kabul etmiş, kurbanların ailelerine tazminat ödemişti. Kaddafi öte yandan taarruz buyruğunu kendisinin vermediğini savunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu