Ekonomi

Sanayicilerin 2024 enflasyon beklentisi olumsuz

Özlem SARSIN

Ege Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Yorgancılar, 2024 yılının ilk Meclis toplantısında enflasyonla mücadele edilecekse iç kısıtlamaların sağlanması gerektiğini belirterek, “Enflasyon bol parayla düşmez ve bol miktarda harcama. Enflasyonu düşüreceksek kemerleri sıkacağız. Başka yolu yok. Sanayicilerimiz bu yıl enflasyonun yüzde 60 olmasını bekliyor.

Bu yıl yüzde 60 enflasyona ulaşırsak 2023’ten hiçbir farkı kalmayacak. “Bu bakımdan yeni yılda enflasyonun düşeceğini öngörüyorum” dedi. Yurt dışı PMI endekslerine baktıklarında talepte azalma gördüklerini belirten Yorgancılar, “Yurtdışına satış yapamıyoruz, yurt içine de satış yapamıyoruz, nasıl geri döneceğiz? Hepimizin konuştuğu yeni yıl artışları var.

Artışların 2024 yılının reel maliyetlerini nasıl artıracağını Nisan ayı civarında göreceğiz. Döviz kurlarına gelince, yurt içi maliyetlerinizin arttığı bir ortamda, döviz kuru artmadığı sürece fiyatı aynı tutmak söz konusu olamaz. Bunun başka bir açıklaması yok. “TL olarak her türlü hammadde girişiniz artacak ama döviz aynı seviyede kalırsa ihracatta bunu karşılayamayız” dedi.

Küresel risklere paralel olarak Türkiye’ye özgü risklerden de bahseden Yorgancılar, “Ekonomi yönetimindeki olası değişiklikler, değişmese bile, enflasyonla ilgili eksik çabalar, artan jeopolitik risklerin yaratacağı askeri, siyasi ve ekonomik sorunlar” dedi. AB’de talep daralmasının devam etmesi Türkiye’yi bekleyen olası riskler…

Ayrıca yabancı yatırımcıların tereddütlerini artıran yasal kararlar, artan gelir dengesizliği ve yoksullaşmanın toplumsal sorunları tetiklemesi, KOBİ’lerin borçlarıyla ilgili sorunlar yaşaması ve nakit istikrarının bozulması, kapanma olmasa bile yeni salgın riskleri, istihdamda arz-talep dengesizliği. Piyasa, beyin göçü, “Önümüzde mülteci ve göçmen politikaları gibi riskler var” dedi.

Yorgancılar, bu tablo doğrultusunda üyelerle yaptıkları anketlerde şirketlerin yüzde 46’sının yurt içi ekonominin 2024’ün ilk yarısında kötü olmaya devam edeceğini, yüzde 35’inin ise daha da kötü olacağını düşündüğünü söyledi.

Yorgancılar ankete ilişkin yorumlarını şöyle sürdürdü: “İyileşmeyi ümit edenlerin oranı sadece yüzde 19. Firmaların yüzde 40’ı iç pazardaki siparişlerinin değişmediğini, yüzde 32’si ise farklı oranlarda da olsa arttığını bildirdi. Sadece yüzde 28’i bir düşüş bildirdi. Dış pazardaki firmaların yüzde 37’sinin siparişleri değişmezken, yüzde 34’ünde azalma, yüzde 30’unda ise artış yaşandı.

Genel olarak değerlendirdiğimizde siparişlerde yaklaşık üçte bir oranında artış ve azalma oldu, bu da 2022 yılına göre durumun kurtarılmaya çalışıldığını ortaya koyuyor. “2023 yılındaki küresel yavaşlamadan üretiminiz nasıl etkilendi?” Soruya üyelerimizin yüzde 45’i üretimlerinin azaldığını, yüzde 31’i değişmediğini, yüzde 24’ü ise arttığını bildirdi. Yani üyelerimiz küresel yavaşlamayı neredeyse yarı yarıya hissetmiş görünüyor.

Üyelerimizin yarısı dolar/TL kurunun 40 liranın üzerine çıkacağını tahmin ediyordu.” Yorgancılar ayrıca üyelerin yüzde 43’ünün yıl sonu enflasyonunun yüzde 60 ve üzerinde olacağını düşündüğünü belirterek, “OVP’de enflasyon beklentisinin yüzde 33 olduğunu da hatırlatalım. Ancak sonuçlara baktığımızda yüzde 30’luk bir beklentinin olmadığını açıkça görüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu