Sağlık

TTB’den Burdur Devlet Hastanesi Açıklaması : “Sağlık Skandalı”

Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz işlemi yapılan hastaların ölümü ile ilgili Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi tarafından açıklama yapıldı. TTB, olayın nasıl olduğuna ilişkin önemli bir iddiayı gündeme taşıdı !

“Edindiğimiz bilgilere göre, olayın geçtiği hastanede klima sistemleri/iklimlendirme çalışması yapılırken antifriz maddesinin hastanenin su sistemine karışmasıyla diyaliz merkezinde distile su elde etme ünitesi de etkilenmiştir”

Burdur Devlet Hastanesinde Olayın Başlangıcından İtibaren Sağlık Skandalını Takip Ediyoruz

TTB açıklamasında, “25 Mayıs Cumartesi günü 08.00-12.00 ile 12.00-16.00 seansında diyalize giren hastalardan bazıları baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvuruda bulunmuş, hastaneye gelemeyecek durumdaki hastalar ise ambulanslarla hastaneye getirilmiştir. O gün içerisinde diyaliz merkezinde tedavi olan 33 hastanın 23’ü Antalya’da, 6’sı Afyonkarahisar’da, 3’ü Isparta’da, 1’i de Denizli’de tedaviye alınmıştır. Bu hastalardan ilk önce 14’ü entübe edilmiş, entübe edilen hastalardan 11’i normal solunuma başladığı için entübasyondan ayrılmış, 3’ünün entübe vaziyette tedavisine devam edilmiştir. Entübe olan üç hasta, önceki gün ve bugün hayatını kaybetmiştir. 30 hastanın ise tedavisi devam etmektedir. Türk Tabipleri Birliği ve Isparta-Burdur Tabip Odası olarak, olayın başlangıcından itibaren bu sağlık skandalı takip edilmektedir. Bugüne kadar sağlık müdürlüğü, valilik ve Sağlık Bakanlığı ile görüşme çabalarımız sonuçsuz kalmıştır.” cümleleri yer aldı.

Klima Bakımı Yapılırken Antifriz Hastanenin Su Sistemine Karıştı !

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın diyaliz hastalarını ve toplum sağlığını tehlikeye atan bu durum hakkında kamuoyuna henüz yeterince bilgilendirici bir açıklama yapmadığını vurgulayarak şu bilgileri paylaştı: “Edindiğimiz bilgilere göre, olayın geçtiği hastanede klima sistemleri/iklimlendirme çalışması yapılırken antifriz maddesinin hastanenin su sistemine karışmasıyla diyaliz merkezinde distile su elde etme ünitesi de etkilenmiştir. O gün hastane musluklarından mavimtırak su akışı gözlemlenmiştir. Antifriz madde diyaliz alan hastaları etkilemiştir. Bir dialkol türü olan etilen glikol (etandiol) ve propilen glikol (propandiol) ün antifriz olarak kullanıldığı bilinmekle birlikte söz konusu hastanede hangi kimyasal bileşimin antifriz olarak kullanıldığı henüz öğrenilememiştir.”

Burdur Devlet Hastanesi’ndeki Sağlık Skandalının Takipçisiyiz

Açıklamada, “Burdur Devlet Hastanesi yeni yapılan ve beş ay önce açılan bir hastanedir. Hastanenin yapımından başlanarak kabulü, hasta kabul ediliş ve hemodiyaliz ünitesinin yeterli kontrolü sağlanmadan bir dizi denetimsizlik gibi ihmaller zinciri ile hastaların kabul edildiği ve diyalize alındığı muhtemeldir. Bir hastanede kimyasal maddelerin iklimlendirme ve arıtma sisteminden, diyalizdeki su tanklarına oradan hastalara ulaşmış olması hiçbir kontrol mekanizması veya denetiminin olmadığını göstermektedir. Sorun sadece bir noktada değil, birçok noktada ihmaller gerçekleşmesidir. TTB olarak vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, şu an tedavi görmekte olan hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan konu ile ilgili olarak kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama, soruşturma ve sorumlular hakkında gerekenlerin uygulanmasını talep ediyoruz. TTB ve Isparta-Burdur Tabip Odası olarak konunun takipçisi olduğumuzu bildiririz.” dedi. TTB, paylaştığı görsellerle, hastanedeki denetim çalışmaları aşağıdaki şekilde tanımlandığını ancak bu elim olayın yazılarda kaldığını gösterdiğini belirtti. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu