Haber

Uzay yolculuğu başladı: Taksim Meydanı’na beklenen ilgi olmadı

İSTANBUL –Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı’nın yolculuğunu takip etmek isteyenler, İstanbul Taksim Meydanı’na kurulan ekranların önünde toplandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın meydanda kurduğu “kubbe çadır” adı verilen kubbeli planetaryumun önünde fırlatma saatini bekleyenler, ABD’den yapılacak canlı yayın öncesinde ilk kez uzay yolculuğuna yönelik verilen eğitimi izledi.

Uzay yolculuğunun başlamasını bekleyenlerin gözleri saate çevrildi. Ancak Türkiye tarihinde bir ilk olan insanlı uzay yolculuğunun Taksim Meydanı’nda beklenen ilgiyi gördüğünü söylemek zor. Gelen az sayıda kişi heyecanlansa da beklenen kalabalık bir türlü toplanamadı.

ŞİKAYET EDENLER DE VARDI

Taksim’de uzay yolculuğunu hem eleştirenler hem de memnuniyetlerini paylaşanlar oldu. Gezi hakkında ne hissettiğini sorduk. Bir kağıt koleksiyoncusu cebinden çıkardığı telefonunu göstererek, “Uzaya gidiyorlar ama biz açlıktan ölüyoruz. Arpamız, buğdayımız vardı. Bizi yoksullaştırdılar. (Tuşlu telefonunu göstererek) Bu benim” dedi. cebimde telefon. Onlar gelmeden önce ayakkabımız yoktu! Uzaya gittik.” Gidiyorlardı, vatandaşın durumu bu…” dedi.

Roketin fırlatılışını ekrandan takip eden bir kişi Alper Gezeravcı hakkında, “Uzaya uçarken sevinçten havalara uçtum” dedi. Çocuğuyla birlikte meydana gelen Fatih Ağaç, “Mutluyuz, ilk defa böyle bir ana şahit oluyoruz. Oğlum merak ettiği için Taksim’e geldik. Uzay yolculuğunu buradan izlemek istedik. “

Roket atıldığında Taksim’deki herkes telefonlarını çıkarıp kayıt yapmaya başladı. Aralarında endişelerini paylaşanlar da vardı: “Umarım uzaya gitmez…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu