Ekonomi

VakıfBank’tan sürdürülebilir büyümeye artarak devam eden destek

Sürdürülebilir bankacılık temalı kredileri de içinde bulunduran Dünya Bankası kaynaklı Acil Durum Firma Dayanak Paketi kapsamında kredi kullandırımları 100 milyon doları aştı.

VakıfBank, sürdürülebilir bankacılık alanında atılan adımlar ve yapılan çalışmalarla Türk bankacılık kesiminde etkin ve öncü pozisyonda olma amacını sürdürüyor. Etraf dostu uygulamalar ve sürdürülebilir bankacılık alanında öncü çalışmalar yürüten VakıfBank, farklı yapılar altında pek çok sürdürülebilir temalı fonu ülke iktisadına kazandırmaya ve toplumun farklı kısımlarının gereksinimlerine uygun eserler haline getirmeye devam ediyor.

Sürdürülebilir temalı fonlama kaynaklarının ehemmiyetine vurgu yapan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “VakıfBank olarak yurt dışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak temin etme ve temin edilen kaynağın toplumun geniş kesitine finansman sağlaması konusunda pek çok kıymetli sürece imza attık. Sürdürülebilir bankacılık temalı kredileri de içinde bulunduran Dünya Bankası kaynaklı kredi kullandırımları 100 milyon doları aştı. Bu vesileyle, kurumsal stratejimizin vazgeçilmez bir modülü olan sürdürülebilirlik faaliyetleri ile uyumlu olarak Acil Durum Firma Dayanak Paketi kapsamında Bayan İşletmeler, Genç İşletmeler ve Kırsal Bölgelerde Faaliyet Gösteren İşletmelere gereksinimleri olan finansmanı sağlamış olduk. Yurt dışından sağladığımız uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynakların ulusal iktisada transferi sayesinde sürdürülebilir bankacılık maksadının ötesinde sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de sürdürülebilir finansman kapsamında, milletlerarası finansal kuruluşlarla olan iş birliklerimizin devam etmesini temenni ediyorum.’’ dedi.

“Sürdürülebilir büyümenin en önemli yapı taşları olan genç girişimciler, kalkınmada öncelikli bölgelerdeki KOBİ’ler ve kadın girişimcilere toplam 788 milyon TL’nin üzerinde finansman sağlandı”

VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih kelamlarını şöyle tamamladı:

‘’Dünya Bankası ile imzalanan ve sözleşme büyüklüğü 250 milyon dolar olan söz konusu fonlama uluslararası kalkınma bankaları özelinde tek seferde sağlanan en büyük montanlı kredi anlaşması olma özelliğini taşımaktadır. Tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgınının ekonomiye etkilerini en aza indirmek amacıyla, VakıfBank olarak toplumun her kesimini gözeterek reel sektörün finansal ihtiyaçlarını etkin bir şekilde fonlamaya devam ediyoruz. Dünya Bankası kaynaklı ‘’Acil Durum Firma Dayanak Paketi’’ kapsamında, bilhassa sürdürülebilir büyümenin en kıymetli yapı taşlarından olan genç girişimcilere 13,5 milyon TL, kalkınmada öncelikli bölgelerdeki KOBİ’lere 378 milyon TL ve bayan girişimcilere 397 milyon TL dayanak sağladık. Böylelikle toplumsal temalı kredi kullandırımlarımızın toplamı 788 milyon TL’yi aştı. Ayrıyeten müracaat kademesinde da 298 milyon TL meblağında kredi talebi bulunuyor. Dünya Bankası tarafından belirlenen koşulları sağlayan firmalara; alanında uzman insan kaynağımız sayesinde acilen tahlil sunmaya devam ediyoruz, bu sayede önümüzdeki süreçte kredi kullandırımlarının kıymetli ölçüde artacağını bekliyoruz.’’

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu