Haber

Yunanistan’da 4 Türk aday parlamentoya girdi

Yunanistan’da dün yapılan genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Batı Trakya’dan 4 Türk aday Yunan parlamentosuna girmeye hak kazandı.

Yunanistan İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, oyların yüzde 97,53’ünün sayıldığı seçimlerde Rodop’taki Radikal Sol İttifak’tan (SYRIZA) Özgür Ferhat, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’ndan ihraç edilen İlhan Ahmet geçen yıl PASOK Partisi’nden ve İskeçe vilayetinde SYRIZA’dan. Milletvekili olarak PASOK Partisi’nden Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran seçildi.

Gümülcine’de asıl mesleği diş hekimliği olan Ferhat, 12 bin 146 oyla rekor bir oy oranıyla ilk kez Yunan parlamentosuna girdi.

Zeybek, Baran ve Ahmet önceki seçimlerde Yunanistan parlamentosuna milletvekili olarak girmişlerdi.

Ferhat, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, sorumluluk bilinciyle bölge halkı için çalışacaklarını belirtti.

Rodop vilayetinde kazandıkları zaferin sadece sembolik bir anlam taşımadığını söyleyen Ferhat, “Halkımızın hür iradesinin yansıdığı bu seçimlerde azınlığımızın da desteğiyle birinciliği elde ettik. Kendilerine teşekkür ediyorum. Partime ve şahsıma gösterdikleri destek için teşekkür eder, azınlığımızı en iyi şekilde temsil edeceğimize inancımız tamdır.”

Seçim sonuçlarının kendisi için sürpriz olmadığını da söyleyen Baran, kampanya dönemini çok iyi değerlendirdiklerini ifade etti.

İskeçe vilayetinde 2 Türk milletvekilinin yeniden seçildiğine işaret eden Baran, “İskeçemiz için çok iyi oldu. Tekrar iki milletvekili çıkarmayı başardık. Bu bizim gururumuz.”

Zeybek ise SYRIZA’nın ülke genelinde istenilen sonuca varmadığını vurgulayarak, “Ancak kendi ilimizde beklediğimiz gibi azınlığımız bize tekrar güvendi. Azınlığımıza hayırlı olsun. Biz savunmaya devam edeceğiz. şimdiye kadar yaptığımız gibi parlamentodaki azınlığımız için.”

Yeni Demokrasi ülke genelindeki 59 seçim bölgesinin 58’inde birinci parti olurken, SYRIZA seçim yarışını sadece Gümülcine’nin de içinde bulunduğu Rodop bölgesinde önde tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu