Haber

BM: “Sudan nüfusunun üçte biri insani yardıma ihtiyaç duyuyor”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Sudan nüfusunun üçte birinin insani yardıma muhtaçlığı olduğunu belirterek, 7 milyon kişinin de besin güvensizliği nedeniyle açlık tehdidi altında olduğunu bildirdi.

Türk, 4 gün süren Sudan ziyareti sonunda başşehir Hartum’da düzenlediği basın toplantısında, Sudan’ın tehlikeli bir dönemeçten geçtiğine işaret ederek, misyona atanmasından kısa bir müddet sonra ziyarete geldiğini belirtti.

İnsan haklarına dikkat edilmesi gerektiğini tabir eden Türk, “Hartum’daki ofisimiz, 25 Ekim 2021’de başlayan gösteriler sırasında 19 tecavüz ve cinsel taciz vakasını ve belki de bundan fazlasını kaydetti.” dedi.

BM Komiseri, “25 Ekim 2021’deki kararlar, ülkedeki yasal ve kanuni gelişmeyi sonlandırırken, kişi başına düşen günlük gelir iki dolara geriledi, elektrik fiyatları 25 katına çıktı, ekmek ve yakıt fiyatları zamlandı.” değerlendirmesini yaptı.

“7 milyon kişi gıda güvensizliği nedeniyle açlık tehdidi altında”

Ülke nüfusunun üçte birinin insani yardıma gereksinimi olduğunu söyleyen Türk, şunları kaydetti:

“7 milyon kişi gıda güvensizliği nedeniyle açlık tehdidi altında. Sudan’ın batısındaki Darfur’da çeşitli kabileler arasındaki 11 iç çatışma sonucunda 211 bin insan yerinden edildi. Mavi Nil bölgesindeki ise 400 kişi, Güney Kurdufan eyaletinde de 150 kişi hayatını kaybetti.”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Sudan’daki durumun güzele gitmediğini, sivillerin acil korunmaya muhtaçlığı olduğunu, güvenlik ve barışı sağlamak için ulusal bir hareket planı yapılması gerektiğini vurguladı.

Batıdaki Darfur bölgesine de giden Türk, Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah el-Burhan ve Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti ile başka ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

“Uluslararası anlaşmalara bağlı kalacağız”

Sudan resmi haber ajansı SUNA’ya göre, Burhan, görüşmede, Sudan’ın insan haklarının korunmasına yönelik memleketler arası mutabakatlara bağlı kalacağını, İnsan Hakları Kurulu ile tam iş birliği yapmayı taahhüt ederken, mültecileri çatışma bölgelerinden kendi bölgelerine döndürmek için hükümetin gösterdiği gayretlere dikkati çekti.

Hımidti de ülkedeki siyasi krizin üstesinden gelme ve geçiş devrinin tamamlanmasıyla ülkeyi seçimlere ulaştıracak bir muahedeye varma dileği ve iradesini teyit etti.

“Sudan, İnsan Hakları Konseyi için öncelikli”

Türk ise Sudan’a yaptığı ziyaretin, dünyanın içinden geçmekte olduğu mevcut koşullar ışığında halkıyla dayanışma ve onlara destek olmayı amaçladığına değinerek, Sudan’ın İnsan Hakları Kurulu için bir öncelik olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu