Ekonomi

Çin’in Jiangsu Eyaleti İthalat ve İhracatta Büyüme Kaydediyor

Havadan çekilmiş fotoğraf, 13 Mart 2023’te doğu Çin’in Jiangsu eyaletindeki Taicang Limanı terminalindeki arabaları gösteriyor. (Fotoğraf: Li Bo/Xinhua)

NANJING, 31 Ekim (Xinhua) — Çin’de açıklanan gümrük verilerine göre, Jiangsu eyaletinin ithalat ve ihracatı, özel sektördeki hızlı toparlanmanın da desteğiyle art arda beş ay boyunca arttı.

Jiangsu’nun dış ticareti bu yılın ilk üç çeyreğinde 3,83 trilyon yuan’a (yaklaşık 533,5 milyar ABD doları) ulaştı. Toplam hacmin 2,46 trilyon yuan’ı ihracat, 1,37 trilyon yuan’ı ise ithalattan oluştu.

Devletteki özel girişimler dış ticaretin büyümesi için değerli bir itici güç haline geldi. Jiangsu’daki özel işletmelerin dış ticareti ilk üç çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artarak 1,68 trilyon yuan’a ulaştı ve eyalet toplamında yüzde 43,9’luk bir paya sahip oldu.

Son yıllarda Jiangsu, yeni ortaya çıkan üç dalın gelişimini hızlandırdı: yeni enerji araçları (NEV’ler), güneş pilleri ve lityum piller, eyaletin ekonomik büyümesine güçlü bir ivme kazandırıyor.

Jiangsu’nun beş büyük ortağı olan Avrupa Birliği, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Japonya ile yaptığı ticaret, toplam dış ticaretinin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Öte yandan devletin Üretim ve Yol ortağı ülkelerle olan ticaret payı bu yıl da artmaya devam etti.

haber-pulumur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu