Ekonomi

General Mills’e ırkçı önyargı iddiasıyla dava açıldı

Sekiz siyahi çalışan, şirketin Covington, Georgia’daki tesisinde ırk ayrımcılığı yapıldığı iddiasıyla General Mills aleyhine dava açtı. Pazar günü açılan dava, gıda devinin “Good Ole Boys” olarak anılan beyaz yöneticilerini onlarca yıldır ırkçı bir çalışma ortamını teşvik etmekle suçluyor. Davacılar, Siyah çalışanların daha az nitelikli beyaz çalışanlar lehine terfilerinin göz ardı edildiğini, daha katı performans standartlarına tabi tutulduklarını ve terfileri haklı göstermek için uydurma kanıtlarla hedef alındıklarını iddia ediyor.

Şikayette, davacı Keith McClinton’ın 2006 yılında beslenme çantasında “KKK” yazısının bulunmasının ardından bunu kendisinin yazmadığını kanıtlamak için el yazısı örneği vermeye zorlandığı iddia edilen bir olay vurgulanıyor. Davada ayrıca, Siyah çalışanların yönetimin misillemesinden korktukları için ayrımcılığı bildirmekten kaçındıkları belirtiliyor.

Davacılar ayrıca 2005-2021 yılları arasında fabrikada sergilenen ve ırkçı semboller içerdiğini söyledikleri bir duvar resmine de dikkat çekerek, bu resmi General Mills’in tahıl gevreklerinden karakterlerin Konfederasyon liderleri olarak tasvir edildiği bir Konfederasyon anıtına benzettiler.

Merkezi Minneapolis’te bulunan General Mills, web sitesinde ayrımcılığı yasakladığını ve ırksal eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık için çaba gösterdiğini belirtti. Ancak şirket Salı günü itibariyle davaya ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Dava, Covington fabrikasındaki ayrımcı uygulamaların 1980’lerin sonlarından bu yana Siyah çalışanların kariyerlerini engellediğini iddia ederek federal medeni haklar yasası ile federal ve eyalet şantaj yasalarının ihlal edildiğini iddia ediyor. Son dört yıl içinde olumsuz istihdam eylemlerine maruz kaldığı iddia edilen yüzlerce Siyah çalışan için hem telafi edici hem de cezai tazminat talep ediyor.

ABD Georgia Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde açılan davanın adı Davis ve diğerleri v. General Mills Operations LLC, dava numarası 24-02409.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu