Ekonomi

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Karamürsel İçme Suyu Projesini İnceledi

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) Karamürsel ilçesindeki yatırımı olan Karamürsel İçme Suyu Projesi’nde incelemelerde bulundu.

Karamürsel Dereköy Mahallesi’ndeki şantiyede düzenlenen toplantıya katılan Yavuz, DSİ 1. Bölge Müdürü Murat Şayan, DSİ Kocaeli 15. Bölge Müdürü Doğan Kahraman ve şantiye şefi Onur Meydan’dan proje hakkında bilgi aldı.

Toplantının ardından bölgeye giden Vali Yavuz, Karamürsel İçme Suyu Arıtma Tesisi, Karamürsel İsale Tüneli, Karamürsel İnebeyli Göleti, Karamürsel İhsaniye Barajı ve Karamürsel Tepeköy Göleti’nde incelemelerde bulundu.

-“Suyumuzu daha verimli kullanacağız”

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Yavuz, DSİ Genel Müdürlüğü’nün başlattığı proje ve faaliyetleri incelemek üzere ilçeye geldiklerini belirtti.

Yavuz, Karamürsel ve Gölcük ilçelerine içme suyu sağlayacak arıtma tesisinin Eylül 2024’te devreye alınmasının planlandığını belirtti.

En değerli projelerden birinin yaklaşık 2,75 kilometre uzunluğunda tünel inşaatı olduğunu vurgulayan Yavuz, “Şu ana kadar yaklaşık 700 metrelik alanda kazı çalışması tamamlandı. İhsaniye Barajı’nın inşaatı tamamlandı. Bilindiği üzere yapımı tamamlanan İhsaniye Barajı ve diğer barajla birlikte yıllık 25 milyon metreküp içme suyu sağlayacak. “Bunu iki ilçeye vereceğiz. Böylece Yuvacık Barajımızdaki suyu daha verimli kullanmış olacağız. Daha doğrusu yeni bir su kaynağına ulaşmış olacağız.” sözlerini kullandı.

Yavuz ise isale hatlarının yapım çalışmalarının devam ettiğini, bu isale hatlarını kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Devlet Su İşleri teşkilatının ülkenin gururu olduğunu kaydeden Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sağladığı imkânlar, teknik imkânlar ve mali imkânlar, Devlet Su İşleri teşkilatımızı da gurur kaynağı haline getirmiştir. Bu vesileyle bizlere yol gösterdi. Şehrimizde gölet, sulama ve içme suyu tesislerinin yapımında bize destek oldular.” “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza ve burada görev yapan tüm mühendislerimize, işçilerimize ve müteahhit firmalarımızın çalışanlarına teşekkür ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

-“Tarımsal üretim kapasitemiz arttı”

Kocaeli’nin dünyayla yarışan bir bilim ve teknoloji şehri olduğunu vurgulayan Yavuz, şehirde bu özelliklere uygun yatırımlar yapmaya devam edeceklerini ve bu şehri her zaman daha güzel bir noktaya getireceklerini belirtti.

Yavuz, Karamürsel bölgesinde yürütülen projelerin maliyetinin 5 milyar lira civarında olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“İnebeyli Sulama Göleti ile yaklaşık 4 bin 710 dekar araziyi sulamaya açmayı planlıyoruz. Tarım alanını suya kavuşturacak ve dolayısıyla bölgedeki tarımsal üretimi artıracak. Bölgede planladığımız göletler var ve Bu göletlerle birlikte bölgedeki sulama kapasitemizi daha da artıracağız. İlimizin ve ülkemizin tarım potansiyeline önemli katkı sağlayacak projeleri hayata geçiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Devlet Su İşleri teşkilatımızla, baraj ve göletlerimizle, içme suyu ve sulama şebekelerimizle son 21 yılda önemli bir atak ve devrimin yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle toprak. “Suyla buluşmasıyla tarımsal üretim kapasitemiz arttı.”

Vali Yavuz’a, Karamürsel Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Levent Küçük ve Karamürsel İlçe Tarım ve Orman Müdürü Akın Atlıbatur eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu