İş

Küresel piyasalarda bilanço morali

Perşembe gününü kayıpla kapatan ABD hisse senedi vadeli işlemleri toparlanmaya işaret ediyor. Nasdaq 100 vadeli kontratları yüzde 0,8 arttı. Düzeltme bölgesine yakın olan S&P 500 vadeli işlemleri de yüzde 0,5’lik bir toparlanmaya işaret ediyor.

Risk iştahı Asya’ya da sıçradı. Hemen hemen tüm önemli endekslerde alımlar görülürken, Japonya’da Topix ve Hong Kong’da Hang Seng yüzde 1 oranında yükselişte.

Güçlü tahvil ihaleleri nedeniyle Perşembe günü düşen ABD getirileri bu sabah istikrarlı. ABD 10 yıllık getirisi yüzde 4,85 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 kayıpla 1.275 puanda.

Dolar/TL sabah saatlerinde 28.20’de işlem görüyor. İran’ın ABD’ye yaptığı uyarının ardından petrol fiyatları yükselişe geçti. Brent petrol kontratı yüzde 1,4 artışla 89,1 dolardan alıcı buluyor. Spot altın da yüzde 0,2 artışla 1.989 dolarda.

Amazon ve Intel Bilançoları

Hafta boyunca ABD’nin dev teknoloji şirketlerinden gelen berbat bilanço ve tahminlerin ardından iki şirketin bilançoları ve tahminleri yatırımcıları sevindirdi. Yatırımcıların bulut bilişim işine odaklandığı Amazon, bu alanda 6,98 milyar dolar faaliyet karı elde ederek beklentileri aştı.

Şirketin ana faaliyet alanı olan çevrimiçi perakendecilikten elde edilen gelir de analist beklentilerini aştı. Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​yatırımcılara yaptığı konuşmada, üretken yapay zekanın bulut bilişim şirketi Amazon Web Services için on milyarlarca dolarlık fırsat yarattığını belirtti.

Amazon hisseleri vadeli işlemler piyasasında yüzde 5,3 yükseldi. Çip üreticisi Intel geleceğe ilişkin değerlendirmeleriyle yatırımcıları sevindirdi. Intel’den yapılan açıklamada şirketin dördüncü çeyrekte 14,5-15,6 milyar dolar arasında satış geliri beklediği belirtildi. Analistler bu beklentinin 14,4 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Satış geliri tahmininin analist beklentilerini aşmasının ardından Intel’in hisseleri vadeli işlemler piyasasında yüzde 7,7 arttı.

pulumurhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu