Ekonomi

Tesla, Bakanlığın “kişisel çıkarlara” ilişkin bilgi istediğini duyurdu

Tesla’nın ( TSLA) üç aylık SEC raporunda, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’ndan (DOJ) kişisel çıkarlar, bağlı taraflar, araç yelpazesi ve iş kararlarıyla ilgili belirli konularda mahkeme celpleri de dahil olmak üzere belge talepleri aldığını doğruladı.

Şirketin, olası soruşturmalarla ilgili olarak devlet kurumlarıyla her türlü teması üç aylık SEC raporunda bildirmesi gerekiyor. Otomobil üreticisi, çoğunlukla şirketin Tam Otomatik Sürüş otopilot programıyla ilgili olan son birkaç raporda bilgi taleplerini açıkladı.

Ancak yeni eklenen “kişisel çıkarlar ve ilişkili taraflar” ifadeleri muhtemelen Elon Muskiçin bildirilen bir cam konut projesiyle ilgili.

Önceki raporlar, Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Savcısı ve SEC’in Tesla’nın “Proje 42” kod adlı çok kapalı cam konutunun finansmanını ayrı ayrı araştırdığını gösteriyor.

Şirket içinden bilgilere göre proje, Austin, Texas’ın hemen dışında şirketin genel merkezinin yakınında cam duvarlı bir binayı içeriyor.

Binalarda kullanılan geniş formatlı cam panellerin milyonlarca dolar değerinde satın alınması çalışanların dikkatini çekerek Tesla avukatları ve yönetim kurulu üyelerinin soruşturma yapmasına yol açtı. SEC düzenlemeleri uyarınca, halka açık şirketlerin, bağlantılı bir tarafın 120.000 ABD dolarının üzerinde değerli menfaate sahip olduğu süreçleri açıklaması gerekir.

Yatırımcıların ayrıca CEO’nun 10.000 doları aşan avantajları veya ayrıcalıkları hakkında da bilgilendirilmesi gerekiyor.

TSLA hisseleri erken işlemlerde %2,78 oranında değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu