Teknoloji

Üsküdar Üniversitesi TRGENMER’in projesi uzay yolcusu seçildi!

Yerçekimi olmayan ortamlardaki genleri ve hücreleri araştıracaklar…

Milli Uzay Programı kapsamında Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’in Uluslararası Uzay İstasyonu’nda keşfedecekleri bilim projeleri belirlendi. Uzaya gideceği açıklanan 13 projeden biri de Üsküdar Üniversitesi TRGENMER tarafından geliştirilen ‘Mesaj (Mikrogravite İlişkili Genetik) Bilim Misyonu’ oldu. Proje ile yerçekimi olmayan ortamdan etkilenen henüz keşfedilmemiş genlerin tespit edileceği ve uzay görevlerinde hangi bağışıklık hücrelerinin yerçekiminden doğrudan etkileneceği CRISPR gen mühendisliği prosedürleriyle belirlenecek.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında uzayda bir Türk olacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’te bir Türk astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda belirlenen projeler üzerinde araştırma yapacak. Türkiye’nin Uzay, Havacılık ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te uzaya gidecek ana ve yedek isim belli oldu. Buna göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaklaşık iki hafta boyunca üniversiteler ve araştırma kurumları tarafından hazırlanan 13 farklı deneyi gerçekleştirecek olan ekibin ortasında Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever (Yedek) yer alacak.

Uzaya gidecek 13 bilim projesi açıklandı

Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında uzay yolcusu olacak iki ismin açıklanmasının ardından program kapsamında yapılacak deneyler açıklandı. 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 13 proje üzerinde yoğunlaşacak olan Türk astronotlarının gerçekleştireceği deneylerden biri de Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulaması tarafından geliştirilen “Mesaj (Mikrogravite İlişkili Genetik) Bilim Misyonu” projesi olacak. ve Araştırma Merkezi (TRGENMER). Üsküdar Üniversitesi TRGENMER araştırmacıları tarafından ortaya atılan proje, Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürülecek.

Proje, uzayda geleceğimiz için değerli bir alana dikkat çekiyor.

Uzaya gitmek için yapılan araştırma başvuruları, TÜBİTAK, TUA ve Axiom Space uzmanlarından oluşan bir komite tarafından değerlendirildi. Projelerin seçiminde bilimsel katkı, fiyat, maliyet, takvim, fizibilite ve Uluslararası Uzay İstasyonu altyapılarına uygunluk gibi kriterlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Uzun çalışmalar sonucunda belirlenen projelerin ortasında Üsküdar TRGENMER Araştırmacıları; Büşra Tekirdağlı, Özge Demir, Ebru Çam, Fatmanur Erkek, Berranur Sert ve Gamze Gülden tarafından geliştirilen “Mikrogravite İlişkili Genetik Bilim Misyonu” deneyi uzay gezgini olarak seçildi.

Proje, uzayda geleceğimiz için çok değerli bir alana dikkat çekiyor. Proje Yöneticisi Öğretim Üyesi Cihan Taştan deney ile; “Türk astronotumuzun genetik profilini analiz etmeyi ve Mikro Yerçekimi Ortamı Sağlayan Akustik Levitasyon Cihazında Anti-Kanser, Proliferasyon ve İmmünojenik Etkilerini araştırmayı hedefliyoruz. Uzay görevlerinde yerçekimi olmayan ortamdan etkilenen, işlevi henüz keşfedilmemiş ve hangi bağışıklık hücrelerinin yerçekiminden doğrudan etkileneceği genleri belirlemek için CRISPR gen mühendisliği yöntemlerini kullanacağız.” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu